Ceny złota poniżej psychologicznej bariery Może być jeszcze taniej

W 2020 roku cena złota osiągnęła nowe maksimum wszech czasów, potwierdzając status „bezpiecznej przystani”. W tegorocznym, konserwatywnym scenariuszu bazowym raportu, ekonomiści wyznaczyli cenę docelową kruszcu na poziomie USD; zaś w scenariuszu inflacyjnym możliwe jest nawet USD. Ich zdaniem, otoczenie rynkowe sprzyja aktywom realnym, stąd metale szlachetne i inne fizyczne towary inwestycyjne pozostają bardzo interesującymi dodatkami do portfela. Ekonomiści zwracają szczególną uwagę na srebro, przewidując, że biały metal będzie głównym zwycięzcą zarówno monetarnej, jak i meteorologicznej zmiany klimatu. Argumentują swoje przypuszczenia faktem, że wiele z obecnie masowo promowanych „zielonych” technologii wymaga użycia srebra, a fundamentalna sytuacja popytu i podaży srebra jest bardzo solidna.

prognoza ceny złota

Coraz więcej gospodarek pogrąża się w recesji, a do tego dochodzą sezonowe obawy o bezpieczeństwo energetyczne. Umacniający się dolar amerykański w dalszym ciągu wywiera presję na cenę metali szlachetnych. Słabość światowej gospodarki Indeks PMI, czyli wskaźnik odzwierciedlający aktywność menedżerów gbp to usd zakupowych, wskazuje na recesję zarówno w USA, jak i w strefie euro. W szczególności zmartwieniem dla Polski jest recesja w Niemczech, która nie przejdzie bez echa w naszej gospodarce. 21 lipca GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w Polsce w czerwcu.

Prognozy Cen Złota | Jak Zmienią Się Notowania Kruszca?

Inwestorzy, którzy postrzegali złoto jako bezpieczną przystań, są zaskoczeni. Goldman Sachs to amerykański bank inwestycyjny i zarazem jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Premier ciąg słabych zarobków opuścić europejskie zapasy ledwo się w tygodniu Włoch i były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, a także wielu innych ekonomistów i polityków, którzy pełnili bądź pełnią najważniejsze funkcje w światowej gospodarce.

Jakie złoto warto kupić?

Najbezpieczniej jest dokonać zakupu złota w banku lub mennicy. Ryzykowniejsze jest kupowanie sztabki złota ważącej 100g, niż takiej, która waży 1 oz. Większe sztabki można łatwiej podrobić. Znane są przypadki sprzedaży sztabek złota ważących nawet 100g, które jak się okazywało były pozłacanym wolframem.

Analitycy Incrementum podtrzymali swoją tezę o zmianie klimatu monetarnego na inflacyjny. Jednakże, wedle nich, nadchodzi Wielkie Rozczarowanie. Niewielu skorzystało na utworzeniu się w ostatnich latach bańki spekulacyjnej na ryzykownych aktywach. Tymczasem nadchodzi recesja, która wywoła Wielki Krach. Zdaniem analityków Incrementum, bardzo mocno potanieją wszystkie aktywa, szczególnie te ryzykowne.

prognozy cen złota

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie zcennikiem. Niniejsza analiza została przygotowana przez jej autora https://forexformula.net/ samodzielnie z zachowaniem należytej staranności i stanowi wyraz jego opinii i obecnego stanu posiadanej wiedzy. Nie może być ona traktowana jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r.

Wreszcie złoto jest „geopolitycznym aktywem ostatniej instancji” – uważają w Goldman Sachs. Oznacza to tyle, że złoto zyskuje na kryzysach geopolityczny tylko wtedy, gdy te postrzegane są jako mające poważny wpływ na gospodarkę USA. Jako przykłady przywołują ataki z 11 września czy inwazję na Irak w 2003 roku. Gdy jednak kryzysy nie wpływają istotnie na Amerykę (jak np. rosyjska aneksja Krymu w 2014), to ceny złota nie reagują. Jednakowoż ludzie z Goldmana są przekonani, że rok 2022 przyniesie materializację prognoz, które nie sprawdziły się 12 miesięcy temu. Gospodarki rozwinięte mają wyraźnie spowolnić, wzrost na rynkach wschodzących powinien pozostać mocny, a wysoka inflacja stanie się stałym elementem inwestycyjnego krajobrazu.

Cena złota może wystrzelić do 2280 dol. za uncję w 2023, prognozuje MUFG

Jej zdaniem warto jednak wspomnieć, że ratunkiem dla złota może okazać się jego status tzw. Już 4 maja ma zapaść kolejna decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie poziomu stóp, a oczekiwania są wysokie. Jak podaje Dorota Sierakowska, inwestorzy spodziewają się, że Fed będzie realizował zapowiadaną jastrzębią politykę i odważnie podnosił poziom stóp procentowych. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać i dochody potencjalnych konsumentów zostaną zagrożone, popyt może pozostać stłumiony przez dłuższy czas. Niski popyt na kluczowym rynku może obniżyć ceny złota.

prognoza ceny złota

Jeżeli jednak w najbliższych latach inflacja znacząco wzrośnie, pod koniec obecnej dekady możemy wyobrazić sobie pięciocyfrowe ceny złota – wynika z raportu „In Gold We Trust” firmy inwestycyjnej Incrementum. Cena złota w porannej części środowej sesji wspina się do 1768 dol. Za uncję w obliczu geopolitycznych napięć między USA i Chinami oraz obaw o możliwą recesję w kolejnych miesiącach tego roku. Za uncję, po tym gdy we wtorek tymczasowo wystrzeliła do 1788 dol. Na fali niepokoi o eskalację napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Notowania metalu szlachetnego wspierane są przez…

Prognoza ceny złota ekspertów na rok 2024

Odbudowa będzie dość szybka, wartość XAU będzie rosnąć do połowy 2028 roku i osiągnie poziom $3799. Od tej pory wzrost będzie postępować szybszym tempem. Na początku lipca ceny otwarcia będzie już na poziomie $2701. Następnie rozpocznie się trend spadkowy, który potrwa do końca października.

Jak ukryć złoto w domu?

Kolejnym dobrym pomysłem na to, gdzie schować pieniądze w domu, jest umieszczenie ich w zamrażalniku. Gotówkę wsadź do woreczka, a następnie owiń ją folią aluminiową. W ten sposób pieniądze będą wyglądały jak mrożonka.

Konsumenci w skali makro wciąż mają ogromne „covidowe” oszczędności, których wydawanie będzie napędzać zarówno wzrost PKB jak i inflację CPI. Zaryzykuję jednak tezę, że ten pierwszy coraz słabiej, a tą drugą wciąż mocno. Klasyczna recesja – rozumiana jako spadek PKB lub wzrost bezrobocia – moim zdaniem w tym roku nam nie grozi.

Bankier.pl na skróty

Ostatniego dnia 2024 roku cena zamknięcia osiągnie $2462. Z drugiej strony zmienne i ryzykowne aktywa mogą negatywnie wpłynąć na wartość złota. Przy takim scenariuszu kurs XAU osiągnie minimum z września 2021 r. W tym samym czasie alternatywna wartość posiadania złota spada. To zwiększy popularność metalu szlachetnego wśród inwestorów w 2022 r. Wzrost popytu inwestycyjnego oraz stopniowa odbudowa popytu konsumenckiego w Chinach oraz Indiach będą wsparciem dla kursu metalu szlachetnego na wysokim poziomie.